![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Πώς να μην παραμιλάνε; Και με το δίκιο τους, παραμιλάνε αφού μιλάμε για ένα κολασμένο, δημιουργικό, μοντέρνας παραλλαγής, cheesecake φούρνου, που δύσκολα το μοιράζεσαι ακόμη και με αυτούς που αγαπάς.
Ένα γλυκό, με μικρασιάτικο DNA, που παίζει στο στόμα όμορφα παιχνίδια με τις υφές του μοσχομυριστού του, χειροποίητου φύλλου κρούστας – ναι καλά διαβάσατε – το οποίο στη βάση του υποδέχεται άριστης ποιότητας φιστίκι Αιγίνης, νέας εσοδείας.
Απάνω απλώνεται βελούδινη κρέμα από εκλεκτά κρεμώδη τυριά, με όλα να αρωματίζονται με εκλεκτά βούτυρα και φρεσκοφτιαγμένα, καθημερινά, σιρόπια με μεθυστικά μπαχάρια της Πολίτικης κουζίνας και ζαχαροπλαστικής.
Γλυκοπωλείο το Αϊβαλιώτικο
Κολοκοτρώνη 49, Άγιος Δομέτιος, 2369
22 315345
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου