![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Μέρα τρίτη κι ακόμη τα αυτιά μας βουίζουν και πάμε κατά τα φαινόμενα για επίσκεψη σε ωρυλά. Πήγαμε οι συνάδελφοι από την τράπεζα, σε ταβέρνα που διαφήμιζε ότι θα έχει και μουσική και από τις 20.30 που καθίσαμε εκεί, συνειδητοποιήσαμε ότι δεν μπορούμε καν να επικοινωνήσουμε ούτε με τους δίπλα μας, λόγω της υπερβολικά δυνατής μουσικής. Παρακαλέσαμε δις τον ιδιοκτήτη να τη χαμηλώσει και μας είπε ότι λόγω της ιδιομορφίας του χώρου, θαμώνες που κάθονται σε άλλα σημεία του εστιατορίου, δεν ακούνε καλά, για αυτό πρέπει να παραμείνει σε αυτά τα ντεσιμπέλ. Απλά διερωτώμαι αν υπάρχει σχετική νομοθεσία για το μάξιμουμ των ντέσιμπελ εντός του εστιατορίου για λόγους ασφαλείας και υγείας – των αυτιών και της ακοής κυρίως – των παρευρισκομένων; Για να μην παρανοηθεί η ερώτησή μου, δεν εννοώ για την ενόχληση που πιθανόν να συμβεί στα γειτονικά σπίτια ή καταλύματα, αλλά για την υγεία αυτών που για 2 ώρες και περισσότερο θα υπόκεινται στον βασανιστικό ηχητικό βομβαρδισμό που δεχθήκαμε κι εμείς.
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου