![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Ήρθε την Τετάρτη τη νύχτα στην οικογενειακή μας ταβέρνα, μια παρέα 6 αντρών. Μάς ρώτησαν αν έχουμε μεζέ, απαντήσαμε καταφατικά και μας είπαν ότι επειδή δεν πεινούνε πολύ, να τους φέρουμε 4 μεζέδες. Εμείς δεν έχουμε θέμα με τέτοια ζητήματα, όπως άλλοι συνάδελφοι και προσφέραμε 4 μεζέδες στην παρέα που “δεν πεινούσε πολύ”.
Όταν τελείωσαν, πήγε ο πατέρας μου να τους ρωτήσει πώς ήταν και η απάντηση που πήρε ήταν: Κύριε ……. μου, μπράβο σας. Εξαιρετικά όλα, αλλά “εμυρίζαν λλιαρκές” *. Ο πατέρας μου απάντησε πολύ ευγενικά, λέγοντάς τους ότι μάλλον τους φάνηκαν λίγα επειδή ήταν 6 άτομα και ζήτησαν μεζεδες για 4 άτομα.
Ο ένας τότε κύριος μας είπε ότι, κανονικά ότι ήταν σε τεμάχιο π.χ σιεφταλιές, κεφτέδες, λουκάνικο, χαλούμι κτλ έπρεπε να τους το φέρναμε από ευγένεια σε έξι τεμάχια, όπως κάνει και η τάδε ταβέρνα στην Ελεύθερη Αμμόχωστο. Δεν άντεξε ο πατέρας μου και τους είπε το αυτονόητο.
“Την άλλη φορά να πάτε στον ….. να παραγγείλετε 4 μεζέδες, να πληρώσετε για 4 μεζέδες και να απαιτήσετε να σας φέρνει για 6 άτομα τα ατομικά μεζεδάκια”. Ε’ άμα πια! Νομίσατε είμαστε φιλανθρωπικοί οργανισμοί; Έχουμε οικογένειες να ζήσουμε και προσωπικό να πληρώσουμε.
*εμυρίζαν λλιαρκές = ήταν λίγη η ποσότητα
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου