![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Ο chef Νικόλαs Παπαγεωργίου του ξενοδοχείου Petit Palais στις Πλάτρες, μάς μαθαίνει σήμερα πώς να φτιάξουμε το δροσερό του λαυράκι ceviche. Το ceviche είναι ένα παραδοσιακό πιάτο που προέρχεται από τις ακτές της Λατινικής Αμερικής, κυρίως από το Περού και το Εκουαδόρ.
Αυτή η δροσερή και αρωματική συνταγή συνδυάζει φρέσκο λαυράκι με χυμούς από λάιμ και πορτοκάλι, δημιουργώντας έτσι ένα γευστικό θαύμα που έχει αγαπηθεί σε όλο τον κόσμο. Η ιστορία του ceviche αντικατοπτρίζει τον πλούτο της θάλασσας και την πολυπολιτισμική κληρονομιά της περιοχής.
Συστατικά:
Για το Ceviche:
400 γρ λαβράκι φιλέτο, ξεκοκαλισμένο και χωρίς δέρμα
1 κόκκινη πιπεριά μετρίου μεγέθους, κομμένη σε μικρούς κύβους
1 κρεμμύδι ψιλοκομμένο
1 πράσινη πιπεριά μετρίου μεγέθους, κομμένη σε μικρούς κύβους
1 πιπεριά jalapeño, ψιλοκομμένη (προαιρετικά)
Χυμός από 3-4 λάιμ
Χυμός από 2 πορτοκάλια
Αλάτι
Πιπέρι
Για το ταρτάρ αβοκάντο:
2 ώριμα αβοκάντο
Ξύσμα και χυμός από ένα λεμόνι
Αλάτι
Πιπέρι
100 γρ ψιλοκομένο μάνγκο
Οδηγίες:
Αρχίστε με το ceviche. Κόψτε το λαβράκι σε μικρές φέτες και τοποθετήστε το σε ένα μεγάλο μπολ.
Προσθέστε την κόκκινη πιπεριά, το κρεμμύδι, την πράσινη πιπεριά και την πιπεριά jalapeño.
Ρίξτε τον χυμό λάιμ και τον χυμό πορτοκαλιού πάνω από το λαυράκι. Αφήστε τα να μαριναριστούν για περίπου 6 λεπτά στο ψυγείο.
Ετοιμάστε το ταρτάρ αβοκάντο. Κόψτε τα αβοκάντο σε μικρά κομμάτια και ανακατέψτε τα με τον χυμό και το ξύσμα του λεμονιού. Προσθέστε αλάτι και πιπέρι, σύμφωνα με τις γευστικές σας προτιμήσεις. Προσθέστε τέλος το μάνγκο.
Για το σερβίρισμα, τοποθετήστε το ταρτάρ αβοκάντο στο κέντρο ενός πιάτου και τοποθετήστε από πάνω μία μία τις φέτες από το λαβράκι. Γαρνίρετε με φύλλα από κόλιανδρο και ελαιόλαδο.
Απολαύστε αμέσως αυτό το δροσερό και γευστικό πιάτο!
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου