![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Εμείς σας το ΄παμε εδώ και καιρό. Τα γλυκά στο Ταβερνείο το Ιστορικόν, στην αγαπημένη σου ταβέρνα που έχει μπει για τα καλά στο DNA σου, έχουν ένα άλλο χαρακτήρα. Έχουν μια γλύκα διαφορετική, μια τσαχπινιά, ένα twist δημιουργικό, μα συνάμα αυθεντικό και παραδοσιακό.
Ε’ λοιπόν, οι άνθρωποί του και συγκεκριμένα η ψυχή του μαγαζιού, ο Φιλόκυπρος Πολυκάρπου και η ζαχαροπλαστική του ομάδα, αποδεικνύουν εμπράκτως την αγάπη τους για τις γλυκοαλχημείες, λανσάροντας σε λίγες μέρες ένα πανέμορφο, με ρετρό χαρακτήρα, γλυκοπωλείο.
Το Γλυκοπωλείο το Αϊβαλιώτικο, δε θα δυσκολευτείς διόλου να το βρεις γιατί βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το Ταβερνείο το Ιστορικόν, στον ιστορικό πυρήνα του Αγίου Δομετίου. Έμφασή του τα μπακλαβαδοειδή, φτιαγμένα με πολλή, μα πολλή αγάπη, πρώτες ύλες, ποιοτικές και ψαγμένες, πολίτικο ταμπεραμέντο και φύλλο κρούστας για βράβευση.
Μπακλαβάς τριγωνικός, σαραγλί με χαλεπιανό, κοχύλια με χαλεπιανό και πιστάτσιο, μόνο κάποια από τα σπιτικά δημιουργήματα που θα έχεις την ευκαιρία να απολαύσεις.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου