![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Η 8η Δεκεμβρίου 2023, θα είναι ακόμη μια σημαδιακή ημερομηνία για τα αμοελοοινικά δεδομένα στην Ευρωπαϊκή Ένωση, εφόσον τίθενται σε ισχύ νέοι κανόνες για την σήμανση των συστατικών και των διατροφικών αξιών στις ετικέτες των οινο-φιάλων και όλων των αρωματισμένων αμπελοοινικών προϊόντων.
Οι εν λόγω κανόνες θα ισχύουν για όλα τα κρασιά και προϊόντα αμπέλου και οίνου, για τη συγκομιδή μετά την 8η Δεκεμβρίου 2023, άρα για ότι θα παραχθεί από το 2024 και μετά.
Οι αναγραφείσες πληροφορίες, στις ετικέτες των οίνων που θα πωλούνται στην Ε.Ε, θα είναι τουλάχιστον οι ακόλουθες:
1. Χαρακτηρισμός της κατηγορίας αμπελοοινικού προϊόντος που πωλείται
2. Ο όρος «προστατευόμενη ονομασία προέλευσης» (ΠΟΠ) ή «προστατευόμενη γεωγραφική ένδειξη» (ΠΓΕ) και το όνομά του για τους κρασιά με γεωγραφικές ενδείξεις
3. Την προέλευσή του
4. Την επωνυμία του εμφιαλωτή ή το όνομα του παραγωγού ή της εταιρείας που το πωλεί
5. Το καθαρό περιεχόμενο του προϊόντος
6. Τα ποσοστά ζάχαρης για τους αφρώδεις οίνους
7. Τα διατροφικά χαρακτηριστικά
8. Τον κατάλογο των συστατικών
9. Λίστα ουσιών που προκαλούν αλλεργίες ή δυσανεξίες
10. Ημερομηνία λήξης για αμπελοοινικά προϊόντα στα οποία αφαιρέθηκε η αλκοόλη.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου