![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Η σεφ Ντανιέλλα Καμασιά, που δείχνει καθημερινά το μεγάλο της ταλέντο στην πολυβραβευμένη ταβέρνα Καμασιάς στο Παραλίμνι, μάς μαθαίνει σήμερα πώς να φτιάξουμε το λεμονάτο της κουνέλι, που λίγο πολύ έχει γίνει ένα από τα trademark, παραδοσιακά φαγητά της περιοχής.
Ένα πιάτο που ξυπνά μνήμες, το οποίο έχει περάσει από γενιά σε γενιά και συνεχίζει να αποτελεί από μόνο του, πόλο έλξης για ντόπιους και επισκέπτες στο νησί μας.
Υλικά
1 κουνέλι σωστό, κομμένα σε κομμάτια
10 μέτριες πατάτες, κομμένες στα τέσσερα
Αλάτι
Ξηρό κόλιανδρο
Χυμό ενός μεγάλου λεμονιού
Λευκό κρασί
Λάδι για τηγάνισμα
Οδηγίες
Σε μια κατσαρόλα, βάζουμε αρκετό λάδι και τηγανίζουμε τις πατάτες μας.
Σε 10 περίπου λεπτά, ρίχνουμε μέσα στην ίδια κατσαρόλα το κουνέλι μας, ανακατεύουμε καλά και τηγανίζουμε για περίπου 20 λεπτά (αναλόγως του μεγέθους του κουνελιού)
Ακολούθως, αφαιρούμε τα ¾ της ποσότητας του λαδιού και ρίχνουμε αλάτι, τον ξηρό κόλιανδρο, το κρασί και το λεμόνι.
Τα αφήνουνε όλα μαζί για ακόμα 10 λεπτά.
Όταν δούμε ότι έχουν ροδίσει οι πατάτες και το κουνέλι και αφού ελέγξουμε με ένα πιρούνι αν έχουν ψηθεί, αφαιρούμε την κατσαρόλα από τη φωτιά και είμαστε έτοιμοι για σερβίρισμα.
(Χρόνος παρασκευής: 40 λεπτά περίπου)
Ταβέρνα Καμασιάς
Δαιδάλου 23, Παραλίμνι
23825144
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου