![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Και βέβαια να τα δοκιμάσεις! Κι αν με ρωτάς γιατί, θα σου πω με σιγουριά ότι πρώτα πρώτα θα χορτάσουνε τα μάτια σου, όμορφες εικόνες, ωραία στησίματα και πολύ καλές μερίδες. Ε’ μετά έρχονται τα καλύτερα. Τώρα μιλάμε για γεύση.
Πολύ καλές πρωτεΐνες και πρώτες ύλες, πετυχημένες μαρινάδες, μα πάνω απ’ όλα ωραίοι συνδυασμοί στο πιάτο που κάνουν τη διαφορά. Πολλές οι value for money προτάσεις του ευρηματικού σεφ Χαράλαμπου Χαραλάμπους, μα τη Baby Prosciutto salad με σφαίρες κατσικίσιου τυριού και τα τραγανά Rum Halloumi sticks πρέπει οπωσδήποτε να τα ζήτησεις κι εσύ.
Έχω να σου πω τα καλύτερα και για τα φρεσκοφτιαγμένα του φαλάφελ σε ελληνική πιτούλα, το αριστουργηματικό του κοτόπουλο σουβλάκι, αλλά και και το τρυφερό του άπαχο χοιρινό ψαρονέφρι.
Τρελλαθήκαμε με τις sweet and spicy, τραγανές γαρίδες, βαλμένες μέσα σε φωλιά από prawn cracker, μα και είπαμε το ύστατο “μπράβο” μας στην αποδομημένη lemon tart, που άφησε στο στόμα για ώρα πολλή, μια διακριτική λεμονάτη επίγευση.
Στασάνδρου 10, Λευκωσία, 1060
22 783333
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου