![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Διαχρονικό, δημιουργικό, σταθερό στην ποιότητα, μα πάνω απ’ όλα, η επιτομή της value for money οινογαστρονομίας, συνεχίζει ακάθεκτο για 20 + 1 χρόνια να μαγνητίζει τους ντόπιους και επισκέπτες στο νησί μας.
Το επισκεφθήκαμε τις προάλλες, επιζητώντας με την παρέα, εκτός από την όμορφη, minimal του ατμόσφαιρα, να δοκιμάσουμε τα νέα του πιάτα, αλλά και τις βοδινές του κοπές, ψημένες a la robata, σε ιαπωνική σχάρα.
Η λίστα με πρωτοπόρα κοκτέιλ – δοκίμασε οπωσδήποτε το Macha di Gusto με Canaima gin και πράσινο τσάι Macha – είναι για πολύ απαιτητικούς cocktail lovers, ενώ για εσένα που είσαι οινόφιλος, τα δεδομένα είναι άκρως ελκυστικά.
Ελκυστικός και ο εδεσματολογικός κατάλογος, που σε γυροφέρνει σε Μεσογειακά εδάφη και πελάγη, ενώ συχνά πυκνά, σε ταξιδεύει με νότες διεθνούς κουζίνας.
Στο στόχαστρό μας μια φιάλη από ένα πληθωρικό Malbec, που έφτασε μαζί με το new style beef tartar με miso orange sauce και παρμεζάνα, αλλά και τα al dente ραβιόλι με γέμιση γλυκιά κολοκύθα και κρεμώδη σάλτσα τριών τυριών.
Η εξυπηρέτηση, αλλά και η οινική κουλτούρα του εστιατορίου, σε ψηλά επίπεδα, όπως και το γευστικό επίπεδο του σεβίτσε από γαρίδα και σολομό, απογειωμένα όλα με φρούτο του πάθους, μάνγκο και φύκια wakame.
Το τρόλεϊ για την κοπή των avant-garde κρεατικών, δεν άργησε να φτάσει δίπλα μας, προϊδεάζοντάς μας για την άφιξη της καλά σιτεμένης, ξηρής ωρίμανσης βοδινή σπαλομπριζόλα και του επίσης μακράς ωρίμανσης, Black Angus T- Bone steak. Δυο άριστα ψημένα κρεατικά, με φυσικό άρωμα, ιδανική ποσόστωση και μορφολογία λίπους, που συνδυάστηκαν όμορφα με καλοφτιαγμένα συνοδευτικά.
Τα χειροποίητα παγωτά του εστιατορίου, είναι ένας πειρασμός που ομολογώ ότι τέτοιες γεύσεις δε συναντάς εύκολα οπουδήποτε και σαφώς αναφέρομαι στο ανατρεπτικό παγωτό με μαυροσούσαμο και τεριγιάκι, στο salty caramel με φιστίκια και στο παγωτό σοκολάτας από τη Βενεζουέλα.
Όσο για τις τιμολογήσεις στο μενού, έχω ξανα – εκπλαγεί ευχάριστα και σε αυτή μου την επίσκεψη, δηλώνοντας απερίφραστα ότι το La Cultura Del Gusto αποτελεί ένα από τα πιο value for money εστιατόρια που έχω επισκεφθεί τη φετινή χρονιά. Κάτι για το οποίο μπορείς κι εσύ άμεσα να διαπιστώσεις αν ρίξεις μια διαδικτυακή ματιά στην κάρτα φαγητών και ποτών του.
Ηφαίστου 7, Περιοχή Περνέρα, Πρωταράς
23 833860
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου