Εκτός από ιχθυογαστρονομία στο Fishkardo Κεφαλονιάς, ο κορυφαίος σεφ Λευτέρης Λαζάρου μας προτείνει και ιταλική, fine dining κουζίνα, στο νεοαφιχθέν TRA DUE. Βρίσκεται στην καρδιά του Φισκάρδου, στην πλατεία Καββαδία του ομώνυμου ποιητή, σε ένα πανέμορφο πέτρινο διατηρητέο κτίριο που έχει ανακαινισθεί πλήρως και ξεχωρίζει για την αρχιτεκτονική και την αισθητική του.
Στο μενού θα βρείτε fine dining κλασικά ιταλικά πιάτα με έμφαση στο κρέας και τα λαχανικά από το κτήμα της οικογένειας των ιδιοκτητών που επιμένουν στις παραδοσιακές μεθόδους καλλιέργειας με μεράκι και αγάπη για τον τόπο τους.
Αντιπροσωπευτικά πιάτα στο Tra Due είναι η Καπονάτα με κολοκύθι, μελιτζάνα, σέλερι, καβουρδισμένο κουκουνάρι και πέστο βασιλικού, η Καπρέζε με ντοματίνια, λάδι αρωματισμένο με θυμάρι, πέστο με φιστίκια Αιγίνης και μοτσαρέλα μπουφάλα και το υπέροχο Vitello tonnato με κρέμα τόνου, φρέσκα baby λαχανικά και μαρμελάδα ντομάτας.
Εξαιρετικό και το ριζότο με σπαράγγια, τυρί γκοργκοντζόλα και κουμκουάτ, η καρμπονάρα με pennoni rigati και σπεκ, τα Tagliolini με λεμόνι, ντοματίνια κονφί, σάλτσα Νάπολι και φιλεταρισμένο μπαρμπούνι αρωματισμένο με βασιλικό και η εντυπωσιακή Μπιστέκα με ψητά baby λαχανικά και τρεις σάλτσες.
Αξίζει να δοκιμάσετε οπωσδήποτε τα εξαιρετικά επιδόρπια, όπως το tiramisu, την panacotta με κρέμα καραμελωμένης λευκής σοκολάτας και semifreddo φιστίκι, γκανάς βύσσινο και namelaka μαστίχα.
Tra Due, Πλατεία Καββαδία, Φισκάρδο, Κεφαλονιά
+30 2674 041 773
Videographer – Vassilis Goutis
Photographer – Konstantinos Sofikitis
Concept & Production – Christiana Darmi
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου