![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Στον ισόγειο χώρο του εμβληματικού, πεντάστερου Radisson Blu Hotel στη Λάρνακα, λάμπει και το αστέρι του Marbre. Στο τιμόνι, με τις γεύσεις και την επιστασία του, ο βραβευμένος με ένα αστέρι Michelin, ελλαδίτης σεφ Αλέξανδρος Τσιοτίνης από το CTC Αθηνών, που εντυπωσιάζει από τα γεννοφάσκια του εστιατορίου, με τις γνήσιες γεύσεις του, φορτωμένες με άφθονη Μεσόγειο και Ελλάδα.
Στο γαστρονομικό οπλοστάσιό του, μια αργεντίνικη σχάρα (parilla) που λάμπει με την παρουσία της εντός του όμορφα διακοσμημένου εστιατορίου, το οποίο χαίρεται απ’ άκρη σ’ άκρη, τη ζεστασιά του ξύλου και του πράσινου που περιβάλλει τις περιμετρικές του βεράντες.
To σερβίς, όπως κάθε φορά, υποδειγματικό, με πολλά χαμόγελα και εξυπηρετική διάθεση, αλλά και ευχέρεια υποβοήθησης του κάθε θαμώνα ξεχωριστά για να “ράψει” ένα μενού, φτιαγμένο στα δικά του μέτρα.
Στα δικά μας μέτρα φτιάχτηκε και το δικό μας μενού με μπαλανσαρισμένη σαλάτα με μπουράτα, τυλιγμένη με προσιούτο, παρέα με ντοματίνια και πέστο αρωματικών βοτάνων, αλλά και με το απίστευτα δροσερό ταρτάρ φρέσκου τόνου, με πουρέ ψητής κολοκύθας, απογειωμένης με πορτοκάλι.
Τα κριτσανιστά, spring rolls του Τσιοτίνη, που αποτελούν μια άλλη ωδή στον μουσακά και στα υλικά που τον συνθέτουν, είναι όντως κάτι πολύ μοναδικό, το οποίο σίγουρα πρέπει να παντρέψεις κι εσύ στο στόμα, με το συνοδευτικό πέστο ντομάτας, για να ολοκληρωθεί έτσι το παζλ των γεύσεων του πολυλατρεμένου made in Greece πιάτου.
Όσο για το επόμενο πιάτο, τις al dente παπαρδέλες με τη στρογγυλή γεύση, το ραγού άγριων μανιταριών, που μπλέκονται όλα με φουα γκρα, φιλετάκια μόσχου, νότες από τρούφα και μοσχαρίσιο ζωμό, τα σχόλια είναι περιττά. Μιλάμε για ένα πιάτο τόσο ξεχωριστό, που δικαιολογημένα έχει τοποθετηθεί στην κατηγορία SIGNATURE DISHES BY TSIOTINIS.
Στην επόμενη πράξη, πρωταγωνίστησε με όλη της τη δυναμική η αργεντίνικη σχάρα, τα αρώματα ξύλου και η premium κλάση των δυο βοδινών κοπών που επιλέξαμε μαζί με τον απίστευτα ενημερωμένο για κάθε πτυχή, διευθυντή του εστιατορίου.
Στο ξύλινο πλατό μας, κομμένα σε ταλιάτα, κέρδισαν πρώτα τα μάτια και τη μύτη και σχεδόν αμέσως το στόμα, το αμερικάνικο Beef tenderloin (220g) και το ζουμερό και με υπέροχη κατανομή λίπους, ομοχώριο Beef rib eye steak (330g), άψογα ψημένα και τα δυο, σερβιρισμένα με λαχανικά σχάρας και εξαρτησιογόνες πατάτες με μαγιονέζα τρούφας.
Αποτελειώνουμε και την τελευταία γουλιά από τις by the glass, ερυθρές οινικές μας επιλογές και αποθανατίζουμε τα ζαχαροπλαστικά εδώδιμα έργα τέχνης, στα οποία πρωταγωνίστησαν η σχηματοποιημένη σε πράσινο μήλο, μηλόπιτα με parfait σοκολάτα, αλμυρή καραμέλα και παγωτό βανίλια και το ζεστό, με υγρή, υδαρή “καρδιά” κέικ Dulcey με καραμέλα yuzu, νοτισμένο με μεθυστικό sauce από καφέ, παντρεμένο με παγωτό μπαχαρικών.
Ατλαντίδων, 6058, Λάρνακα (Ισόγειο Radisson Blu Hotel)
24 505821
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου