![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Μπήκε πρόσφατα με το δεξί και βάλθηκε από τους πρώτους μήνες να μας εξιτάρει με πολλές και γευστικές καινοτομίες. Ο λόγος για το The View, το εστιατορικό διαμαντάκι στον 8ο όροφο του Gate 22 Boutique Hotel στην πρωτεύουσα, που εκτός από τα πανοραμικά πλάνα της νέας και παλαιάς πόλης της Λευκωσίας, σου προσφέρει εδώ και λίγες Κυριακές, τον ατελείωτο brunch μπουφέ του.
Γι’ αυτό κάνε κι εσύ, σαν και τη δικιά μας παρέα, εγκαίρως την κράτησή σου αρκετές μέρες πριν και ανέβα στον 8ο για να απολαύσεις, πρώτα απ’ όλα, μαγευτικά και πολύχρωμα πλάνα από την πρωτευουσιάνικη Παραμυθούπολη που βρίσκεται ακριβώς απέναντί του, αλλά και από ολάκερη την πόλη.
Μετά τις πρώτες selfies στον εντυπωσιακό, διακοσμημένο από τον interior designer Περικλή Λιάτσο, χώρο, ο πολύπειρος Μίλτος, η ψυχή του μαγαζιού και η ομάδα του θα σε συνοδεύσουν στον εκλεπτυσμένο τους brunch μπουφέ, που δεδομένα θα σου ανοίξει την όρεξη από την πρώτη ματιά.
Σαλάτα με ζουμερό στήθος κοτόπουλου, αλλά και σαλάτα με φακές και η ομόλογή της με πατάτες, τριλογία από μπρουσκέτες, πιπεριές Φλωρίνης στην σχάρα, λουκάνικα πικάντικα, αλλά και με τυρί οι πρώτοι πειρασμοί.
Οι δεύτεροι, το σιγοψημένο χοιρινό, τα βραστά και σκραμπλ αυγά, η κομμένη σαν πίτσα, ομελέτα και παραδίπλα ένα πλουσιοπάροχο πλάτερ με ποιοτικά και το εννοώ, τυριά, αλλαντικά και φρούτα, πλάι σε ένα από τα αρτιότερα quiche lorraine που έχω δοκιμάσει εφέτος.
Όσο για την γκάμα από τα artisan ψωμιά, βγάζω το καπέλο στον αρτοποιό που τα παρασκεύασε, μα το ίδιο κάνω και για τις μικρές γλυκές αλχημείες και τις τηγανίτες για να “κτίσεις” μόνος σου το pancake tower της αρεσκείας σου με διάφορα μέλια, φρούτα και ξηρούς καρπούς.
Καφεδάκι, απλό ή σύνθετο, ζεστό ή κρύο, τσάι αρωματικό και μια μεγάλη γκάμα από ποτά, στη διάθεσή σου, για να ολοκληρώσεις με τον καλύτερο τρόπο το brunch experience σου στο εντυπωσιακό The View.
Κωνσταντίνου Παλαιολόγου 23, Λευκωσία 1015
99 245939
Ωράριο brunch: Κάθε Κυριακή από τις 10.30 μέχρι τις 15.00
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου