![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Κρατούμενο πρώτο. Η τοποθεσία μαγευτική, εκεί που ο εμβληματικός Φάρος στα Περβόλια Λάρνακας, ο ουρανός και η θάλασσα, σμίγουν και γίνονται ένα. Κρατούμενο δυο, το πανέμορφο by the sea
Γήινα χρώματα, ψάθες, στέγαση με καστανή, ακατέργαστη ξυλεία με λεπτούς κορμούς, δυο επιπέδων βεράντες, που στη μια πολιορκεί το εντυπωσιακό outdoor bar, φωτισμένες χοντρόκορμες ελιές και η αύρα, μα πρωτίστως η θέα της θάλασσας, τα οπτικά και όχι μόνο, ερεθίσματα που έχουμε αποτυπώσει έντονα.
Το τρίτο κρατούμενο της εξίσωσης, είναι αυτό που κάνει και την ειδοποιό διαφορά. Η μεσογειακής φιλοσοφίας, κάρτα του, στην οποία το μεγαλύτερο κεφάλαιο, απογειώνει τους καρπούς της θάλασσας, με ένα δημιουργικό, φρέσκο και γευστικό τρόπο, το οποίο φέρει την υπογραφή ενός ανθρώπου που έχει συνδέσει το όνομά του με τη Μεσόγειο και την θαυμαστή της κουζίνα.
Αυτό του κορυφαίου, ελλαδίτη σεφ Μιχάλη Νουρλόγλου. Πέντε χρόνια στη Σπονδή, πλάι στον πολυτάλαντο Jerome Serres, εστιατόριο Πιλ Πουλ, Abovo και εστιατόριο Premiere στο
Tα γαστριμαργικά του έργα, διά χειρός του στενού του συνεργάτη σεφ Αλέξανδρου, τα γευτήκαμε ψες στο ονειρικό Theta, με το προκαταρτικό, θυμαρο-ευλογημένο ψωμί, την καπνιστή ταραμοσαλάτα με αυγοτάραχο Μεσολογγίου, πλάι σε φοκάτσια καλαμποκιού, να εντυπωσιάζουν από την πρώτη μπουκιά τον ουρανίσκο.
Το τοπικό Chardonnay και ένα ισορροπημένο Hugo cocktail, μπήκαν κι αυτά στην όλη εξίσωση, για να γίνουν με τη σειρά τους, ένα με τους εξωπραγματικούς χούμους με σπιτική, πικάντικη nduja τόνου και καπνιστό μέλι, που θα τους απολαύσεις κι εσύ με τραγανά πιτάκια, που δε θα σταματάς να τα βουτάς και να τρως.
Η σαλάτα με φραόυλες, ντοματίνια και παξιμάδια χαρουπιού, Κύπρος και Μεσόγειος σε ένα πιάτο, γεμάτο δροσιά και φρεσκάδα, όπως φρεσκάδα χάρισε στο στόμα και η υπετροφική σαλατοδημιουργία, με τραγανά λαχανικά, κινόα και εποχιακά φρούτα.
Το σερβίς πραγματικά, πολύ καλό, με δείχτες την ευγένεια και τον επαγγελματισμό, με αυτό που μας είχε εντυπωσιάσει πιότερο, να είναι η άριστη γνώση της κάρτας φαγητού, αλλά και ο μεγάλος αριθμός προσωπικού, κάτι που στις μέρες μας είναι σπάνιο.
Η ώρα για τα ωμά, τα σεβίτσε και τα carpaccio, έφτασε, με πρώτο να προσγειώνεται το λαυράκι (ψάρι ημέρας) σε μορφή σεβίτσε και να γεμίζει το στόμα με θάλασσα, λάιμ και φρέσκο κόλιανδρο, κάνοντας πάσα στο αριστοτεχνικά κομμένο από πολύ έμπειρα χέρια, λεμονάτο καρπάτσιο φαγκριού και νότες από τσίλι.
Τα παιχνιδιάρικα στικς από τηγανιτά κολοκύθια, που θα τα αγγίξεις κι εσύ σε ντιπ γιαουρτιού με ξύσμα λεμονιού, σε προειδοποιώ ότι είναι εξαρτησιογόνα, με τον ίδιο τρόπο που είναι και η χορτόπιττα στα κάρβουνα που απογειώνεται δυναμικά με μους φέτα.
Δώσε μεγάλη σημασία και βάλε κι εσύ στην παραγγελιά σου, το μαστορικά ψημένο καλαμάρι σχάρας, πλάι σε σταφύλι, σάλτσα ajo blanco και το πολύ δημιουργικό, με μαμαδίστικη όμως αύρα, πιάτο με μαγειρεμένη σουπιά σε brown sugar, miso, καμένο μαρούλι και κάπαρη.
Πάρε κι ένα κριθαρώτο, καπελωμένο με τραγανές, φρέσκες γαρίδες και οπωσδήποτε από τη βιτρίνα ψαρικών, που λάμπει διά της παρουσίας της, στην είσοδο του μαγαζιού, δακτυλόδειξε κι εσύ ένα φαγκρί που ο Αλέξανδρος και η μεγάλη του ομάδα στην κουζίνα, θα στο ψήσουν στη σχάρα αριστοτεχνικά.
Για τα σπιτικά τους γλυκά είχαμε ακούσει πολλά και γλυκά λόγια. Επαληθεύτηκαν οι φήμες πανηγυρικά με το δημιουργικό εκμέκ, που ο Νουρλόγλου, έκανε το θαύμα του βάζοντας ως βάση αφράτο τσουρέκι, αλλά και με την λεμονάτη τάρτα λεμονιού, απογειωμένη με πιστάτσιο και φράουλες.
Σφίξαμε το χέρι του σεφ θερμά, είπαμε τα εύγε μας στον πολύπειρο διευθυντή του χώρου για την πραγματικά αξιοζήλευτη προσπάθεια και βάλαμε στο πρόγραμμά φεύγοντας, άλλη μια ημερομηνία για να φέρουμε μαζί μας κι άλλους φίλους, απαιτητικούς και ερωτευμένους με τη δημιουργική, μεσογειακή κουζίνα.
Φάρου 1, Περβόλια, Λάρνακα
99774433
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου