![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Πιάτα με ιαπωνικό DNA, έμφαση στην αριστεία των πρώτων υλών, αριστοτεχνικό ψήσιμο, αγγιγμένα όλα με τα μαγικά, δημιουργικά πινέλα του βραβευμένου με ένα αστέρι Michelin, chef Vladimir Pak.
Κι όλα αυτά στο κορυφαίο εστιατόριο Bonsai στο Cap St Georges Resort, το οποίο επισκεφτήκαμε ξανά για να δοκιμάσουμε πιάτα που έχουμε λατρέψει από προηγούμενές μας επισκέψεις, αλλά και νέες δημιουργίες του σεφ.
Ξεκίνημα υψηλών γαστρονομικών τόνων με nigiri από βοδινό wagyu και μοναδικό – και το εννοώ – nigiri καπελωμένο με άριστα σοταρισμένο φιλετάκι από foie gras, που ειλικρινά δεν ήθελα να τελειώσει.
Η αισθητική πιάτου στο απόγείο της, με το signature sashimi του βραβευμένου chef Vladimir Pak, το Salmon Green chili, σχηματοποιημένο σαν τριαντάφυλλο και το seabass truffle sashimi, διακριτικά νοτισμένο με τρούφα και υπόγλυκη σος.
Τα prawn tempura, το Yasai και το Hot futomaki roll, πρέπει οπωσδήποτε να μπουν στις εδεσματολογικές σου επιλογές, καθώς επίσης και τα αξιολογημένα με πολύ ψηλή βαθμολογία, gyoza με γέμιση γαρίδα και χοιρινό κιμά.
Ο σολομός με σάλτσα teriyaki, δικαιολογημένα είναι ένα από τα πιο πολυζητημένα πιάτα του μενού και αν το επιθυμείς, θα το απολαύσεις μαζί με άλλα ζεστά πιάτα σε ένα από τα live cooking stations, με τους teppanyaki chefs να προσφέρουν μια μοναδική παράσταση που δεν έχεις ξαναζήσει.
Στο Bonsai, η δημιουργική ζαχαροπλαστική είναι ένα από τα κρατούμενα. Κράτα λοιπόν ότι δεν φεύγεις αν δεν δοκιμάσεις την πενταλογία από mochi, το exotic fruit cake με τζέλι τριαντάφυλλο και το ανάλαφρο matcha cheesecake Brulee με passion fruit confit.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου