Πρωταθλητές στο golf, δεν είμαστε. Πρωτάρηδες μπορείς να μας πεις, μα το περπάτημα στα πανέμορφα γήπεδα του golf, το ψάξιμο της μπάλας στους θάμνους του τοσκανικού, σε Κύπρο μεριά, τοπίου, την όρεξή μας, την άνοιξε διάπλατα.
Η βεράντα του Minthis Clubhouse, ονειρική και αέρινη, μάς κράτησε όλο το μεσημεράκι εκεί, πίνοντας φυσικούς χυμούς και τρώγοντας σαλάτες δημιουργικές, υπερτροφικές, μα πρωτίστως εύγευστες. Πρώτα πρώτα φυσικά, έφτασε ένα καλαθάκι με ζυμωτά ψωμιά από τους αρτοποιούς του Clubhouse, που να εύχεσαι, όταν πας κι εσύ, να φέρουν και σε εσένα αυτό με χαρουπόμελο.
Μαζί του θα φτάσει, κι αυτό δώρο από την κουζίνα, ένα πλατεράκι με καλό ελαιόλαδο από τους ελαιώνες της περιοχής, κλωνάρια κάππαρης, μαζεμένα από τους ίδιους, σέλινο για να ανακτήσεις δυνάμεις και ευλογημένες με δεντρολίβανο και ρίγανη, από τα παρτέρια τους, μαύρες ελιές, μέσα σε λαδάκι.
Να σου και φτάνουν κι οι σαλάτες μας, με πρώτη και καλύτερη αυτή με πλιγούρι ψημένο σε αρωματικό ζωμό, άφθονα εποχιακά λαχανικά στη σχάρα, που από αυτά λατρέψαμε το μεστωμένο κρεμμύδι, γαρνιρισμένα όλα με ρόδι, άγρια ρόκα και τραγανό παστελάκι από χαρουπόμελο.
Ένα πάντρεμα μαγικό, που γέμισε το στόμα με πλούσια αρώματα, παίζοντας ταυτόχρονα έξυπνα παιχνίδια με τις υφές, τις οξύτητες και τα φυσικά σάκχαρα από το χαρουπόμελο.
Η Signature Caesar salad, μπαλανσαρισμένη, με ένα υπέροχο, τύπου βινεγκρέτ, λεμονάτο σος με ταχίνι και διακριτική αντζούγια, που άγγιξε γαλήνια όλα τα μαρουλοειδή και λοιπά φυλλώδη λαχανικά, το ελαφρά περασμένο στην σχάρα, στήθος κοτόπουλο και το κριτσανιστό μπέικον, που έγινε ένα με τις νιφάδες παρμεζάνας.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου