![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Το Ristorante Locatelli στο ξενοδοχείο AMARA, παρουσιάζει στις 3 Μαΐου μια μοναδική γαστρονομική εμπειρία με τους βραβευμένους με αστέρι Michelin σεφ Giorgio Locatelli και Alessandro Tormolino. Οι δύο σεφ ενώνουν τις δυνάμεις τους και προσκαλούν τους θαμώνες σε μια απαράμιλλη γευστική εμπειρία, όπου τα φρέσκα υλικά, η άρτια τεχνική και η αξεπέραστη δημιουργικότητα, συναντιούνται!
Φημισμένος για τη μαγειρική του τεχνογνωσία, αλλά και για την παρουσία του ως κριτής στο Master Chef Italia, ο σεφ Giorgio Locatelli, φέρνει στην Κύπρο και στο ομώνυμό του εστιατόριο, όλο τον πλούτο της εμπειρίας του και συναντιέται με τον επίσης βραβευμένο με αστέρι Michelin σεφ του SENSI Restaurant στο Αμάλφι, Alessandro Tormolino!
Οι επισκέπτες που θα έχουν την ευκαιρία να παρευρεθούν σε αυτή τη μαγειρική συνάντηση, θα δοκιμάσουν ένα εκλεκτό μενού, γεμάτο δεξιοτεχνικούς συνδυασμούς και έντεχνες παρουσιάσεις. Αυτή η once in a lifetime γαστρονομική εμπειρία υπόσχεται να προβάλει τα καλύτερα στοιχεία της ιταλικής γαστρονομίας και να διηγηθεί μια μοναδική ιστορία γεύσεων.
Giorgio Locatelli και Alessandro Tormolino
Ο Giorgio Locatelli έχει αφήσει ανεξίτηλο το στίγμα του στη γαστρονομική σκηνή του Λονδίνου με το βραβευμένο με αστέρι Michelin εστιατόριο του. Φημισμένος για την αφοσίωσή του στην αυθεντική ιταλική κουζίνα, η γαστρονομική ικανότητά του εκτείνεται πέρα από την κουζίνα, με διάφορες τηλεοπτικές εμφανίσεις και με τη συγγραφή βιβλίων μαγειρικής όπως το “Made in Italy”.
Ο Alessandro Tormolino, ο ταλαντούχος σεφ του εστιατορίου SENSI στο Αμάλφι, φέρνει μια νέα πνοή στην ιταλική κουζίνα. Εκπαιδευμένος από κορυφαίους σεφ, όπως ο Giorgio Locatelli, τα πιάτα του γιορτάζουν τις Ιταλικές γεύσεις με φρέσκα, τοπικά υλικά, δημιουργώντας αξέχαστους συνδυασμούς.
AMARA HOTEL
ΑΜΑΘΟΥΣ 95, ΑΓΙΟΣ ΤΥΧΩΝΑΣ 4533, ΛΕΜΕΣΟΣ ΚΥΠΡΟΣ
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου